Sözleşmeli Personel Alımıemeklilikte yaşa takılanlarkpss sorularıpersonel alımımemur alımıEYT şartları
DOLAR
27,2151
EURO
28,8542
ALTIN
1.676,91
BIST
8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
26°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

PTT Memur Alımı

PTT Memur Alımı
6 Aralık 2022 08:00 | Son Güncellenme: 29 Aralık 2022 01:09
467
A+
A-

PTT memur alımı, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen uygulamalardan biridir. Gerekli şartları yerine getiren kişiler kurumların uygulamış olduğu sınavlardan ve mülakattan başarılı bir şekilde geçtikleri taktirde kadrolu olarak işe başlayacaklardır. Her yıl kaç kadrolu PTT personeli alınacağına dair bilgilendirme yine PTT’nin resmi web sitesinden yapılacaktır.

PTT Memur Alımı Şartları

PTT memur alımı ile ilgili henüz güncel başvuru şartı bulunmaktadır. Bunun yanında genel olarak bazı şartlar uygulanmaya devam etmektedir.

 • 18 yaşını doldurmuş olmak, sınavın yapıldığı ocak ayının ilk günü itibariyle 36 yaşından gün almamış olmak,
 • 5901 sayılı 29.05.2009 tarihli Türk Vatandaşlığı Kanunu 28.maddesinde yer alan kişiler ve PTT’nin yurtdışındaki iş yerlerinde ikamet edecek olanlar hariç Türk vatandaşı olmak,
 • Diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili mecburi hizmet yükümlülüğünün yer almaması,
 • Kamu haklarıyla ilgili yasaklı olmamak,
 • 5237 sayılı 26.09.2004 tarihli Türk Ceza Kanunu 53.maddede yer alan düzenin işleyişine ve anayasal düzene karşı suçlar, kasten işlenen bir suçtan altı ya da fazla hapis cezası veya affa uğramış olsa dahi devletin güvenliğini ilgilendiren suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, uyarıcı madde ya da uyuşturucu madde ticaret ve imali, tefecilik suçları gibi suçlardan mahkum olmamak gibi şartlar yer almaktadır.
 • Herhangi sosyal kurum ya da kuruluşundan emekli olmamak,
 • Atanmak istediği pozisyonla ilgili olarak öğrenim şartlarını yerine getirmiş olmak,
 • Yurtiçi ve yurt dışında görev yapmasına engel olacak herhangi bir akıl hastalığına sahip olmamak.
 • Askerlik yaşına gelmemiş olmak, askerlik hizmetini yapmış ya da ertelemiş olmak.

PTT Memur Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT memur alımı başvurusunda bulunmak isteyenler için başvurunun nasıl yapılacağı büyük bir önem arz etmektedir. Başvuruda bulunmak isteyenler ilk olarak resmi web sitesinde bulunan başvuru formunu doldurmak durumundadırlar. İki aşamada gerçekleştirilen memur alımında ilk aşama yazılı sınav olmaktadır.

Yazılı sınava girecek olan kişilerin bu sınav için belirlenmiş olan sınav ücretini önceden yatırmış olmaları gerekir. Sınavın ikinci aşamasında sözlü mülakat yer almaktadır. Yazılı mülakatta istenen puanı alarak başarı elde edenler mülakata girmeye hak kazanacaklardır. Mülakatı da başarı ile geçen adaylar ilgili pozisyona yerleştirilmektedir.

PTT Memur Alımı Ne Zaman 2022?

ptt-memur-alimi

PTT Memur Alımı

Posta ve Telgraf Teşkilatı 2022 yılı memur alımı ile ilgili henüz bir açıklamada bulunmamıştır. Konu ile ilgili açıklama yapıldığı taktirde resmi web sitesinde gerekli açıklama yer alacaktır. Başvuruda bulunmak isteyenlerin web sitesi üzerinden yapılacak olan açıklamayı takip etmeleri gerekmektedir.

PTT Kaç Puanla Memur Alımı Yapıyor?

Yurt içinde ve yurt dışında görev yapmaya engel herhangi bir beden ya da akıl sağlığı problemi olmadığını sağlık raporu ile kanıtlayanlar KPSS P3 puan türüne göre yazılı sınavdan en az 70 puan almak durumundadırlar. 70 baraj puanının altında puan alanlar tercih ve mülakat hakkı kazanamayacaklardır.

PTT Yazılı Sınavda Sorulan Konular

PTT yazılı sınava girecek olanlar bu sınavda hangi konuların sorulacağını merak etmektedir.

 • Ölçme Becerisi,
 • Türkçe Paragraf, Yazım Kuralları ve Dilbilgisi,
 • Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme,
 • Sözel Akıl Yürütme,
 • Temel Yurttaşlık Bilgisi,
 • Türkiye Coğrafyası,
 • Güncel Sosyoekonomik ve Genel Kültürel konular

PTT memur alımı ile ilgili ilanlar PTT resmi web sitesinde üzerinden paylaşılmaktadır. Bu ilanlar toplu olarak yayınlanabileceği gibi memur ihtiyacına bağlı olarak farklı zamanlara ayrı olarak da paylaşılabilmektedir. PTT personel alımını çoğunlukla dağıtıcı ve gişe personeli olarak gerçekleştirmektedir. İlan takip edenlerin açılan ilanların birimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

PTT memur alımı takibinin hızlı bir şekilde yapılması hızlı başvuru açısından da büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle başvuru sürecinin doğru bir kanaldan takip edilmesi ve başvuruyu aksatacak bir davranışta bulunulmaması gerekir.

Memur olmak için bir yaş sınırı var mı, tam olarak şartları nelerdir bunları da incelemeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili “Memur Olma Yaşı ?Memur Olma Yaş Sınırı Kaç” yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.