Sözleşmeli Personel Alımıemeklilikte yaşa takılanlarkpss sorularıpersonel alımımemur alımıEYT şartları
DOLAR
27,2151
EURO
28,8542
ALTIN
1.676,91
BIST
8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
26°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

İşten Ayrılan Kişinin Tazminat Talep Etmesi Mümkün Mü?

İşten Ayrılan Kişinin Tazminat Talep Etmesi Mümkün Mü?
Sgk
10 Şubat 2022 20:29
671
A+
A-

İşten ayrılan kişinin tazminat talep etmesi,İş hayatına atılan ile işten ayrılan kişilerin bu süre içerisinde bazı haklara sahip olması hem işverenin hem de işçinin haklarının korunması açısından önemlidir.

İşten ayrılan kişinin tazminat talep etmesi genel olarak en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu kapsamda İş kanunu içerisinde yer alan durumların neler olduğu ve kişinin böyle bir hakka sahip olup olmadığı net bir şekilde belirtilmektedir. Kanun kapsamında hem işverenin hakları savunma olmak da hem de işten ayrılan ya da işten çıkartılan kişi olarak durumların hangi şartlara bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterdiği belirlenmektedir. Bu sayede herhangi bir mağduriyet oluşmasının da önüne geçilmektedir.

Kimler Tazminat Talebinde Bulunabilir

İşten ayrılan kişinin tazminat talep etmesi mümkün mü hangi şartlarda kişilerin tazminat hakkına sahip olup olmadığı ve bu kapsamda İş kanunu hangi durumlara el altına aldığı oldukça önemlidir. Ona göre prim gün sayısına dolduran ve emekli olmaya hak kazanan kişilerin kendi istekleri ile işlerinden ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı ya da duruma bağlı oluşacak tüm tazminat seçeneklerinden faydalanabilme hakkına sahip olduğu belirtilmektedir.

Tazminat Talep Etmek İçin Ne Gerekli

İşten Ayrılan Kişinin Tazminat Talep Etmesi Mümkün Mü?
İşten Ayrılan Kişinin Tazminat Talep Etmesi Mümkün Mü?

Devlet tarafından hem çalışanın hem de işverenin hakları her zaman kontrol altına alınmaktadır. Olarak tazminat talebinde bulunabilmesi için kişinin öncelikli olarak işyerinden haksız bir şekilde ayrılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişi gerekli gün ve prim ödemesi tamamlanmadığı takdirde ve kendi isteği ile işten ayrılması durumunda herhangi bir tazminat talep etme hakkı bulunmamaktadır. İşten ayrılanların tazminat hakkı gerekli koşullar sağlandığı takdirde mümkün olmaktadır. Herkesin belirli kurallara uygun olacak şekilde iş ve iş haklarına uygun olarak tazminat talebinde bulunması önemlidir. Tazminat talebi etmeden önce kişinin kendi isteği ile mi yoksa işveren tarafından işten ayrıldı tespit edilerek bu şekilde tazminat talebinin onaylanması sağlanmaktadır. Bu sayede yalnızca işçinin değil işverenin da hakları koruma altına alınmış olmaktadır. Kendi talebi ile işten ayrılanların tazminat hakkı var mıdır ve bu haklara sahip olabilmek için hangi şartlar gereklidir bu kuralları bilmek ve buna uygun taleplerde bulunmak önemlidir.

İşten Ayrılan Kişinin Tazminat Talep Etmesi Sıkça Sorulan Sorular

Hangi şartlarda kendi isteğimle işten ayrıldığımda tazminat alabilirim?

Yürürlükte bulunan yasal düzenlemeler gereği, işten kendi isteğiyle ayrılan (istifa eden) işçinin kıdem tazminat talep hakkı bulunmamaktadır. Fakat işçi, “İş mevzuatında gösterilen haklı bir sebep” ileri sürerek işyerinden ayrılırsa, işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır.

Kendi isteğiyle işten ayrılan biri tazminat alabilir mi?

1475 sayılı (eski) İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan kıdem tazminatına ilişkin 14. maddesinde yapılan düzenlemeye göre, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını sağlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanıyor.

Kaç yıl çalışan istifa ederse tazminat alır mı?

Sigortalılık süresini ve prim gün sayısını doldurup da yaştan dolayı emekli olamayan, yaşı bekleyenler kıdem tazminatını alıp, işten ayrılabilirler. Buna göre 15 yıl çalışan ve 3 bin 600 prim gün sayısını dolduranlar kıdem tazminatını alabiliyor.

5 yıl çalışan istifa ederse tazminat alır mı?

Kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeler gereği kural olarak iş sözleşmesini kendi isteğiyle fesih eden işçinin (istifa), herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Çalışma süresinin belirli bir süreyi aşması, bu konudaki genel uygulamayı değiştirmemektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.