Sözleşmeli Personel Alımıemeklilikte yaşa takılanlarkpss sorularıpersonel alımımemur alımıEYT şartları
DOLAR
19,0395
EURO
20,5606
ALTIN
1.192,44
BIST
5.001,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
11°C
İstanbul
11°C
Çok Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
14°C
Cuma Açık
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
16°C
Pazar Az Bulutlu
19°C

Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları Nelerdir?
15 Ocak 2022 04:20 | Son Güncellenme: 15 Ocak 2022 04:27
0
A+
A-

Ferdi kaza sigortası nedir neleri kapsar? Ferdi kaza sigortası türü nedir?Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları.Günlük yaşantımızda olabilecek  kazaları maddi güvence altına alan ferdi kaza sigortasının genel şartları, Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenmiştir. Ferdi kaza sigortası, Genel Şartlar kapsamındaki bir kaza sonucu vefat eden, sürekli ya da geçici olarak iş görme yeteneğini kaybeden sigorta sahibine birtakım maddi tazminatlar temin eder. Sigortanın genel şartları, sigorta sahibinin günlük hayatında gerçekleşebilecek kaza sonuçlarına ve bu sonuçların teminatlarına dair sınırlar çizer. 

Ferdi kaza sigortası nedir neleri kapsar?

ferdi kaza sigortası

ferdi kaza sigortası

Ferdi kaza sigortası sahibi , Türkiye sınırlarının dışında da kendisini maddi güvence altına almış olur. Böylece sigorta sahibi yurt dışında bulunduğunda bile yaşanabilecek kazaların sonuçlarına karşı maddi hazırlık içerisindedir. Ferdi kaza sigortasının dünya üzerinde geçerli olan bir sigorta türü olması ve kaza sonrası ortaya çıkan maddi endişelere çözüm getirmesi; onu herkes tarafından tercih edilen bir sigorta türü haline getirmiştir. Dolayısıyla ferdi kaza sigortası olan birey sayısı günden güne artmaktadır.

Ferdi kaza sigortası sahibi olmayı düşünen her birey, öncelikle sigortanın genel şartlarına göz atmalıdır. Çünkü poliçe içerisinde sigorta kapsamına dahil olmayan durumlarda mevcuttur.

  • Madde 1 – Belirtilen poliçe, şartlar kapsamında; sigorta sahibini, belirlenmiş sigorta süresince boyunca maruz kalabileceği kazaların sonuçlarına karşı temin eder.
  • Madde 2 – Ferdi Kaza Sigortası kapsamındaki “kaza” tabiri, ani ya da harici bir olayın etkisi ile sigorta sahibinin iradesi dışında gerçekleşen vefat ve sakatlık gibi durumları ifade eder.

Sigorta Kapsamına Dahil Olan Kazalar

Birdenbire ve beklenmedik bir şekilde dağılan gazların teneffüs edilmesi,
Yanıklardan ve ani bir hareket sonucu ortaya çıkan adale, sinir kopması ve burkulması,
Zehir taşıyan yılan ya da haşerat tarafından ısırılma sonucu ortaya çıkan zehirlenmeler,
Isırılma sonucu meydana gelen kuduzdan mütevellit vefat hali ve cismani sorunlar.

Sigorta Kapsamına Girmeyen Kazalar

  • Motosiklet ya da takma motorlu bisiklet kullanıldığında gerçekleşen kazalar
  • Açık deniz balıkçılığı ile sürek ve sürgün avları, vahşi hayvan avcılığı ve yüksek dağlarda avcılık,
  • Spor ya da sürat müsabakaları sırasında gerçekleşen kazalar,
  • Dağlara ve buzullara tırmanma amacı ile gerçekleştirilen dağcılık, kar ya da buz üzerinde yapılan tüm sporlar (kayak, patinaj, hokey ve boksley gibi); cirit oyunu, manialı binicilik, polo, rugby, eskrim, halter, yelken gibi sporlar ile ağır ve tehlikeli jimnastik hareketleri ve profesyonel spor hareketleri,
  • Havada yolcu sıfatından harici bir sıfatla uçuş,
  • Deprem, sel, yanardağ püskürmesi ve yer kayması,
  • maddenin e bendinde belirtilen zararlar ve yine 5. maddenin g bendinde belirtilen terör ve sabotaj eylemlerine katılma hali hariç olmak üzere 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemleri önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler de Ferdi Kaza Sigortası kapsamına dahil değildir.

Sigortanın Mülki Sınırı

Belirtilen sigorta teminatı Türkiye Sınırları dışında da geçerlidir. Madde 6’ta belirtilen deprem, sel, yer kayması ve yanardağ püskürmesi gibi doğal kazalar, ek teminat ile ferdi kaza sigortasına dahil edilebilir. Sigortanın genel şartları yukarıdaki belirtildiği üzeredir.

Anlaşılacağı gibi ferdi kaza sigortası, günlük hayatta yaşanabilecek hemen her çeşit zor duruma karşı maddi bir önlem oluşturmaktadır. Ferdi kaza sigortası, ani ve harici durumlara karşı, sigorta sahibine güven sağlar. Bu sebeple yaşamına önem veren her birey ferdi kaza sigortası yaptırmalıdır.

Ferdi kaza sigortası ne sigortasıdır?

Ferdi kaza sigortası, beklenmedik kaza riski nedeniyle kendinizi teminat altına alabileceğiniz bir sigortadırFerdi kaza sigortası neleri kapsar sorusunun cevabı olarak ise beklenmedik kazalara ilaveten deprem, sel, yer kayması ve terör olaylarına karşı sigorta poliçenizin sizi teminat altına alması verilebilir.

Ferdi kaza sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Ferdi Kaza Sigortası, bireysel olarak yaptırılması zorunlu bir sigorta türü değildir. Fakat bir seyahat acenteniz varsa düzenlediğiniz tur kapsamında seyahat eden yolcular adına Ferdi Kaza Sigortası yaptırmanız Türkiye Sigorta Birliği tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

Ferdi kaza sigortası Vakıfbank nedir?

‘Hep Destek Ferdi Kaza Sigortası‘, ‘Kaza Sonucu Vefat’, ‘Kaza Sonucu Daimi Maluliyet’, ‘Kaza Sonucu Kırık-Yanık’ ve ‘Kaza Sonucu Hastane Yatış Masrafları’ risklerini, poliçede belirlenen teminatlar doğrultusunda güvence altına alıyor.

Ferdi kaza sigortası ne zaman yapılır?

Kaza tarihinden itibaren 5 gün içerisinde sigorta acentesine başvurmanız gerekir.

Grup Ferdi kaza ne demek?

Grup Ferdi Kaza Sigortası, şirketinizin çalışanlarını, çalıştıkları dönemde kaza sonucu oluşabilecek risklere karşı güvence altına alan bir sigortadır. Grup Ferdi Kaza Sigortası ile kaza sonucu oluşacak tıbbi bakım giderleri de teminat altına alınır.

Ferdi kaza sigortası her yıl yenilenir mi?

Sigorta süresi bir yıldır. Poliçe 64 yaşına kadar her yıl otomatik olarak yenilenir ancak 60 yaşından itibaren teminat tutarında artış yapılmaz. Ferdi Kaza Sigortası‘nın ana teminatları, kaza sonucu yaşam kaybı, kaza sonucu kalıcı sakatlık, kaza sonucu tedavi giderleri teminatlarıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.